03 Pro 2013 Londýnské zápisky kavárenské povalečky

Londýn voní! Voní po steaku s hranolkami, horkých vaflích a čerstvých sendvičích. Snad na každém kroku jsem cítila vůni místních dobrot, které se skrývaly v útrobách londýnských obchodů a podniků, či pouličních stánků. Pravda, … možná je to tím, že soustavně myslím na poživatiny různého druhu, tudíž nebylo těžké mě permanentně lákat na nějaký ten drobný mls polechtáním čichových buněk. Říkejte mi milovník jídla. Malý blázen. Otesánek.

Výlet do anglické metropole jsem dostala jako dárek k narozeninám. Plán byl jasný. Hezky vypnout, hodit starosti všedních dní za hlavu, sbalit pár věcí a jet. A celé si to náramně užít! Co více si přát? :)

london1

Britské počasí, které jsem shledávala jako takový malý škraloup ostrova, mi pěkně vytřelo zrak. Za celé tři dny nespadla ani kapka. Bylo nádherně slunečno. Nebe bez mráčku. A takové teplo, že ranní snídaně na zahrádce byly na denním pořádku a podzimní bundu jste klidně mohli nechat doma. Nebývalé na polovinu listopadu.

london2

Vám, kteří mě už nějaký ten pátek znají, muselo být jasné, že jsem si v mapě pěkně zaškrtala pořádnou řádku kaváren, které chci počastovat svojí návštěvou. Nebyla to příprava nijak náročná. Respektive mnoho jsem jí z věčného nedostatku času nedala. Žádné předpokládané čtení recenzí či listování v London coffee guide se nekonalo. Večer před odletem jsem vše nechala převážně na osobních doporučeních a zbytek dala všanc příjemným náhodám v londýnských uličkách :).

1. zastávka: „Nic pro klaustrofoby. Aneb sbal si kafe a vypadni.“

Kaffeine (66 Titchfield Street)

První kroky po londýnské kávové stopě vedly do Kaffeine. Místa, které má pořádné grády. Od rána je tu našlapáno a dveře si tu lidé podávají. Šrumec a stejně tak těsno jako ve včelím úle. Tady to prostě žije! Malé prostory vybízejí k rychlé snídaní anebo kávě s sebou. Lidově řečeno: Prostě se s tím necrcat. Přesto jste si mohli okolo sebe všimnout lidí, kteří si beze spěchu a s naprostou lhostejností vůči všudypřítomnému ruchu, četli noviny u ranního šálku (Paráda!). Říkám si, jestli ten neutuchající tlak lidí lačnících po dobré kávě takhle vydrží v Kaffeine po celý den. Sazím na to, že ano. Po pravdě který kávomilec by v jakékoliv denní době odolal tak silnému spojení v podobě espresso nápojů připravených zkušenými baristy, a k tomu z kávových zrn osvědčených pražíren Square Mile Coffee Roasters či Drop Coffee Roasters? :)

london4

Se svojí plachou povahou vyhledávám místa spíše klidnější, ale Kaffeine si mě získal natolik, že u jedné návštěvy nakonec nezůstalo. Ten podnik má prostě charisma.

 

2. zastávka: „Nakresli si svého Sira“

Flat white. (17 Berwick Street, Soho)

Tak dlouho jsme se v páteční slunečný den potloukali úzkými uličkami s antikvariáty a malými obchůdky s gramofonovými deskami, až jsme narazili na Flat white. Kavárna mě zaujala svým jednoduchým, přesto osobitým interiérem. Předek baru tvoří velká nástěnka, na které je připíchnuté kde co. Plakáty, upoutávky na různé akce a koncerty, vzkazy… taková pěkná směsice rozpustilosti, spontánnosti a punku :). Pokud by vás místní káva nabudila k tvůrčí činnosti, můžete svoji malůvku poslat na jejich emailovou adresu a oni ji vyvěsí na zeď, kde se vyjímá už několik zdařilých karikatur. Flat white. nepostrádá vtip.

A co jiného si dát ve Flat white než… flat white :). Já tedy neodolala ani svému oblíbenému Long black. Vše připraveno z kávy od Square Mile Coffee Roasters. Při naší návštěvě byl zde nebývalý klid, stejně jako v přilehlých ulicích, takže jsem si pozdní snídani nadmíru užili. A na ty avokádové toasty s kozím sýrem ještě teď s chutí vzpomínám. Ach!

london2

 

3. zastávka: „Láska na první pohled“

Notes (36 Wellington Street)

Že ty nejlepší věci přijdou sami a úplnou náhodou? V případě naší kávové mise tomu tak skutečně bylo. Notes jsme neměli v mapě. Vlastně jsme o něm neměli ani potuchu. Když jsme šli náhodou při procházce okolo, zatahala jsem přítele za rukáv, udělala smutné oči a šli jsme smočit naše rty do dalšího šálku s kávou. No jéjej! Já si to tu prostě zamilovala. Ani velký, ani malý podnik. Ani hrobové ticho, ani přehršle ruchu. Všechno perfektně vyvážené. Kávu si sami praží. A rádi s vámi o ní pohovoří. Byla jsem prostě lapena.

london5

 

4. zastávka: “ Frotéři se mačkají. Ke štěstí jim prostě stačí, když se na ně někdo tlačí! „

Leather lane

Ulice, kde sídlí věhlasný Prufrock Coffee a kupříkladu Department of Coffee and Social Affairs. Co k ní pro začátek říci? Tak tohle se musí zažít… Ulice narvaná trhovci a lidmi lačnícími utratit své poctivě vydělané  libry. Nevím, zda je to výsadou určitého dne v týdnu, v měsíci, či roce, nebo je tu to takové každý den. Uf, …tajně doufám, že ne! Davové šílenství mělo za následek jediné – než jsme se prodrali k cílům naší výpravy, byli jsem pořádně otrávení a chtělo se nám prchnout někam, kde nepotkáme jedinou lidskou duši. Řádně zmasírovaní těly ostatních štrádujících si to vytíženou Leather lane jsem úspěšně zapadli do Prufrock Coffee. Jak rychle jsem se do podniku vřítili, stejně tak rychle jsem byli venku. Ne, že by baristé zázračně obsluhovali v řádu pikosekund. Fronta kávových nedočkavců sahala totiž až k východu. Pro duši introverta už všeho bylo tak nějak příliš a musela prchnout. Bohužel…

Společensky znavení jsme usedli do nedalekého Department of Coffee and Social Affairs, který nebyl tolik vytížený. Ale cokoliv, co přišlo na jazyk, nám krapet zhořklo. Určitě se zde dočkáte dobrých služeb i kávy, toho se nebojte :). Příště bych si Leather lane rozhodně nechala jako první cíl výpravy, kdy člověk překypuje energií, entuziasmem a nenechá se ničím vykolejit. Alespoň budu na jaře vědět, do čeho jdu :).

london3

 

5. zastávka: „Oh, yeah!“

Workshop Coffee Co. (27 Clerkenwell Road)

Navštívit tento podnik byla čirá radost! Káva špičková, domácí sendviče skvostné, a když si dobře sednete, máte výhled na jejich naleštěnou pražičku, kde všechna ta nádhera, která vám tak příjemně šimrá chuťové buňky, vzniká. Ležérní barista, který připravuje espresso nápoje v našlapaném podniku a ještě stíhá se zapálením s vámi hovořit o kávě, kterou si toužíme odnést domů, tohle všechno jednomu prostě učaruje.

london6

Prodloužený víkend v Londýně byl prostě úžasný. V nohách hodně kilometrů, přímo jsme nasákli slunečními paprsky a překypující dobrou náladou jsme dorazili do Česka :). Doufám, že vás těchto pár řádků inspiruje k návštěvě některého z podniků. Nejsou zde zdaleka všechny, ale o tom bude článek třeba zase příště :).

A co vy? Máte rádi Londýn? Jaké podniky byste mi doporučili k navštívení? Na jaře se chystáme zas :).

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
  1. Ahoj Jani, kavarny moc neznam, ale az budete priste v Londyne a bude se vam chtit sejit, tak dejte vedet. Pocasi je uz ted moc jarni.
    Verca

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>