27 Srp 2012 Kávová kultura na Balkáně

Na přelomu července a srpna jsem strávila tři týdny na cestách po Srbsku, Makedonii, Albánii a Černé Hoře. Cesta to byla napůl pracovní a napůl poznávací. A rozhodně jsem nemohla opomenout, jaký vztah mají místní obyvatelé ke kávě :).

Podniky a místní nabídka

Pro tyto končiny je typická takzvaná turecká káva, pro jejíž přípravu je nezbytná kovová nádobka zvaná džezva (více zde). V nápojových lístcích je uvedena jako černá/turecká/domácí káva. Jeden pán v Srbsku mi prozradil, že zde se tomu říká turecká káva a u tureckých hranic té samé přípravě káva srbská. Nu, jsem zase o něco chytřejší :). (Pozor, neplést si „našeho“ turka a tureckou kávu! Nejedná se o totéž.)

Dále se na Balkáně můžete setkat s nabídkou Nescafé, instantní kávy, a klasikami jako espresso, cappuccino či macchiato. Co stojí rozhodně za zmínku, je to, že v 70% případech nám při objednání cappuccina přinesli kávu s pořádným kopcem pravé šlehačky. To jen abyste nebyli překvapeni, kde je to pověstné našlehané mléko :)). Můj kolega si na to tak zvykl, že byl až zklamán, když mu číšník přinesl cappuccino jak se patří. Což mě osobně hodně bavilo :). Na tohle jsme si v navštívených podnicích mohli vypisovat sázky.

Espresso tu zvládají vcelku bravůrně. Nejspíše se jedná o vliv z Itálie. Žádný bazén před námi nepřistál, jako tomu mnohdy bývá u nás v ČR. Chuťově se ale nejednalo v námi navštívených podnicích o nijak zvláštní zážitek. Bohužel.

Co jsem rozhodně kladně hodnotila a zároveň mě mile překvapilo, bylo servírování sklenice studené vody automaticky ke kávovému nápoji. Člověk to uvítá v našich zeměpisných šířkách, natož pak zde, kde se teplota běžně pohybuje nad 40 stupňů Celsia :).

Místní lidé a káva

Místní lidé bývají často velice pohostinní, pokud se nenacházíte na územích, kde to bylo v minulosti značně vyostřené a ještě dodnes zde nevládne úplný klid. Tam, čehož jsem byla sama svědkem, k cizincům přistupují se značnou nedůvěrou. Ale kolikrát jsme si ověřili, že to je člověk od člověka.

Káva je pro místní nedílnou součástí každodenního života. A já si v těchto zemích pro ni vtiskla význam pohostinnosti a toho, že jsme vítáni.

Jednoho večere jsme v Makedonii dorazili do „albánské“ vesničky Bozovce (ano, nešálí vás zrak, byli jsme pár kilometrů od Kosova a v takových končinách umí makedonsky jen zlomek lidí, vesměs se jedná o Albánce). Byli jsme unavení, utrmácení a nevěděli, kde dnes vůbec budeme spát. Nakonec se nás ujal pan Ilbakš. Uvítal nás černou kávou a chtěl porozprávět o všem možném. (Dorozumívání se česky s Albáncem, který umí i makedonsky by byla kapitola sama o sobě :))

Nabídl nám nocleh v místnosti, která byla dříve hospodou. Nic za to nechtěl, říkal, že jsme jako „famiglia“. Naše přítomnost ho těšila. Ráno po rozednění nás pozdravil opět výtečnou kávou a popřál nám příjemnou cestu do hor.

Když jsme jiného dne zabloudili v horách téměř u kosovských hranic, narazili jsme na skromné staveníčko a dva bači. Trpělivě nám vysvětlovali cestu, byť z našeho výrazu bylo patrné, že albánsky nerozumíme ani zbla. Jeden z nich nám ukazoval, ať posedíme, že nám uvaří kávu, pohostí nás. Jelikož ale byla dlouhá cesta před námi, podali jsme si ruce a šli dál. Jeden z nich vyřešil jazykovou bariéru a dovedl nás osobně až na vršek, kde nám ukázal dvě trasy, kudy se vydat. (Ta ochota místních mě doteď fascinuje.)

Káva, jak jsem to během cest vnímala, je zde takovým pojítkem k navázání kontaktu a vyjádření vstřícnosti a otevřenosti.

Zaujalo mě…

Rozhodně kafeterie v makedonském Tethovu. Až mě zamrzelo, že nebyl čas se u nich zastavit… Před každou sedělo několik starších pánů, s baretem a hůlkou.  A uvnitř byla menší pražička, zrnková káva a džezvy. Mělo to své kouzlo :). Krásně to dokreslovalo celkovou atmosféru toho bláznivého rušného města.

Co říci závěrem…

Lidé vůči těmto zemím chovají stále předsudky. Každý druhý mě od cesty do těchto končin odrazoval. Pravda, ne vždy tam vládla idylka. Ne vždy člověk zažil příjemné situace. Přesto to je minoritní zlomek. Lidé na nás velice dobře reagovali, už jen proto, že jsme z Čech. Mnoho z nich k nám projevilo vstřícnost a byli hodně nápomocni. Příroda je zde překrásná. O turisty tu nezakopáváte. Mají zde dobré pivo, a vůbec… jela bych znovu! :)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
 1. Dom napsal:

  Thumbs up za Balkan!
  Nejdriv pichnuti do hnidy, ‚Tetovo‘, ne ‚Tethovo‘. :)
  Pekna cesta, muzes prozradit konkretni itinerar? Akorat je skoda, ze jsi vynechala ty nejzajimavejsi casti Zapadniho Balkanu, Bosnu a Kosovo.
  Cestovani a turismu prilis nerozumim a neni mi to moc blizke, ale z vlastni zkusenosti muzu potvrdit, ze se na Balkane skvele zije, konkretne v Kosovu. Zlati lide, kteri pro druheho udelaji maximum, vyborne jidlo na kazdem rohu, macchiato e madhe (velke :)) coby narodni napoj a automaticke synonymum pro kavu. Najdou se veci, co cloveka lehce irituji – letni Prishtina je rozpalena, prasna, plna smogu a vecne obchazeni aut zaparkovanych na chodnicich je trochu unavne. Ale jinak je to krasna a zajimava zeme/uzemi, a jako na celem Balkane se clovek jenom podivuje, jak rychle se dokazali vyhrabat z povalecneho marasmu.
  Ovo je Balkan!

  • Jani napsal:

   Díky za podotknutí špatně uvedeného jména města:). Přesný itinerář ti mohu poslat na mail, ale nejspíš nebude pro tebe nijak zajímavý, jelikož jsme na Balkán jeli na sběry pro náš výzkum. Většinu času jsme se pohybovali v lesích, které nejsou nijak atraktivní pro turisty:). Já osobně bych jela do Kosova nebo Bosny hned, ale náš plán byl striktně daný a v těchto zemích jsme neměli žádné lokality k prozkoumání. Nicméně do budoucna je plánuji navštívit, protože z hlediska štíří fauny nejsou nijak probádané :). Moc díky za postřehy a příspěvek! Z Balkánu mám několik silných zážitků a ráda bych se sem vrátila znovu:).

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>