11 Led 2014 Kávová překvapení pro malou Jani za rok 2013

Máte také něco, co vám zaručeně zvedne náladu? Něco, co pohladí po duši a uklidní vás? Já ano. Sluníčko, vůně vzduchu po dešti, začátek jara po dlouhé zimě, vůně knížek. A denně pak káva. Prý jen její aroma navozuje příjemné pocity. Takovou má moc i na lidi, kteří ji ani nepijí. Jednoduše jim krásně voní. Já ji miluji se vším všudy. Ráda ji připravuji, ještě s větším požitkem piji. Ráda se setkávám s lidmi, kteří jejímu kouzlu propadli stejně jako já.

Z chuťového požitku se postupem let stal koníček. Začalo mě zajímat, jak se kávovníky pěstují, jak se následně úroda zpracovává, jaké odrůdy existují. Naprosto mě strhlo, jak řadě lidí nesmírně záleží, jak se s kávovými zrny zachází a snaží se kávu povýšit na úroveň, která jí náleží. Se zájmem čtu rozhovory a příběhy lidí, kteří udělali krok do neznáma a zasvětili kávě celý svůj život. Myslím, že takovou jiskru a zapálení pro věc, ať už se to týká jakéhokoliv oboru, bychom si přáli nalézt každý z nás.

DSC022691

Jen za minulý rok mými chuťovými pohárky protekly litry kávy. Ze známých tuzemských i zahraničních pražíren a stejně tak pražíren pro mě dosud utajených. Rozhodla jsem se proto, že o těch posledně zmíněných napíšu pár řádek. Třeba je znáte. A pokud ne, poznáte :).

Chtěla bych jen upozornit, že odstín pražených zrnek je na fotkách trošku zavádějící, při jejich úpravě barva udělá své. Zrnka tedy vypadají tmavší, než byla ve skutečnosti.

Švédsko
 • Koppi 

Koppi byla založena roku 2007 švédskými baristy Anne Lunell (Swedish Barista Champion 2006) a Charlesem Nystrandem (Swedish Barista Champion 2005). Pražírna (a kavárna) se nachází v centru Helsinborgu, který je po dlouhá staletí významným přístavním městem a jedná se o jedno nejstarších měst Švédska vůbec. Zakladatelé pražírny Koppi se dle svých slov snaží o nákup té nejlepší kávy z různých koutů světa z rukou malých farmářů zapálených pro věc, kteří se zodpovědně starají o plodiny, úrodu, a stejně tak o své spolupracovníky a životní prostředí. Každoročními návštěvami kávovníkových plantáží a farem se snaží posílit vztahy s producenty a vybrat to nejlepší z nových sklizní. Jakožto malá firma velmi tvrdě pracují na budování přímých vztahů s farmáři (tzv. direct trade), kávu tedy nakupují přímo od výrobce, nebo přes co nejmenší počet distributorů. Toto jim zajišťuje nejen záruku, že výrobci jsou dobře placeni a pracovní podmínky jsou spravedlivé, ale také jim poskytuje hlubší znalosti z výrobní linky a kávy jakožto produktu. Za pár let své existence Koppi v současné době úspěšně dodává kávu do Polska, Velké Británie, Norska, Dánska, Německa a zanedlouho možná i do Spojených států.

káva1

Oficiální internetová stránka: http://koppi.se/

Články a rozhovor se zakladateli:

http://mrwolfmagazine.com/koppi-coffee/

http://www.dearcoffeeiloveyou.com/coffee-touring-a-weekend-with-koppi/

http://www.dearcoffeeiloveyou.com/video-koppi-anne-kalle-freese

 • Drop Coffee

Kávu od Drop Coffee Roasters jsem poznala letos v létě při pobytu v nemocnici, kdy mi ji přítel na zmírnění postpunkčního syndromu s trpělivostí a láskou připravoval denně (ano, i zde má káva více než blahodárný vliv!). Pokud si balíček z této pražírny také někdy pořídíte domů, vězte, že káva se bude ukrývat v originální kartonové krabičce (viz zde). Palec nahoru! Jejich káva se vám ale do paměti nevryje jen díky obalu, ale především její chutí. Drop Coffee se nachází ve Stockholmu, hlavním městě Švédska. Určitě vás nepřekvapí, že právě zde je i epicentrum švédské kavárenské scény. V srpnu 2009 firmu založili Oskar Alvérus a Erik Rosendahl a za pár let své existence má Drop Coffee na kontě řadu úspěchů v baristických soutěžích a kávu z této pražírny servírují kavárny napříč Evropou.

Oficiální internetová stránka: http://www.dropcoffee.com/

Články:

http://nordiccoffeeculture.com/drop-coffee-stockholm-4/

http://www.dearcoffeeiloveyou.com/best-coffee-in-stockholm-pt-1-drop-coffee/

Anglie
 • Workshop Coffee Co.

Toulky Londýnem se minulý rok na podzim neobešly bez návštěvy Workshop Coffee Co. na Clerkenwell Road. Jedná se opět o benjamínka na evropské kavárenské scéně. Firma byla založena roku 2011. Na návrhu samotného loga v podobě diamantu skrývajícího iniciály WS se podílel Brian Jones (editor známého blogu Dear coffee, I love you). Pražírna si mě okamžitě získala jak přístupem, tak kvalitou kávy a nebylo pochyb, že si chci nějaký ten balíček přivézt i domů. Káva z této pražírny pro mě byla jedním z nejpříjemnějších překvapení minulého roku.

kava41

Oficiální internetová stránka: http://www.workshopcoffee.com/

 • Notes

V Notes dle vlastních slov, berou kávu vážně – kombinací nejlepších kávových zrnek, nejnovějších technologií, důležitých ingrediencí a vyškolených baristů se snaží pro své zákazníky vytvořit nevšední kávový zážitek pokaždé, kdykoliv je navštíví. Teprve v srpnu 2013 uvedli do provozu vlastní pražičku a my jejich kávu již v listopadu podrobili zatěžkávacím testem rozmlsaných chuťových buněk. Při návštěvě Londýna jsme na tento podnik narazili úplnou náhodou a já jsem doteď za to moc ráda. Rozhodně by jejich káva návštěvníkům Londýna neměla ujít pozornosti. Nechybí jim zápal, chuť a snaha nabídnout svým zákazníkům nejen kvalitní víno, jídlo a servis, ale také výběrovou kávu.

kava31

Oficiální internetová stránka: http://notes-uk.co.uk/

Španělsko
 • Right Side Coffee

Balíček kávy od Right Side Coffee Roasters byl dárkem k narozeninám. No já musím být ale hodná :)! První šálek mi napověděl, že ani v jižní Evropě, konkrétně na Pyrenejském poloostrově není některým lidem pražení výběrové kávy (na filtr) cizí. Velice ráda do budoucna ochutnám další produkty z této španělské pražírny.

káva21

Oficiální internetová stránka: http://www.rightsidecoffee.com/

Video: http://vimeo.com/64551339

Maďarsko
 • Cassino mocca

V Maďarsku se Lajos Horváth a Zoltán Kis snaží ukojit vzrůstající poptávku po dobré kávě tím, že ji v Casino mocca sami praží. Já jsem díky Jirkovi Sládkovi (Brewbar Náplavka) měla možnost minulý rok několikrát ochutnat produkty jejich úsilí. Ráda bych vám přinesla bližší informace o pražírně, ale maďarština není pro mě dvakrát stravitelným jazykem (google translate se na to také dvakrát netvářil :)).

1392097_591917547537317_1848457197_n1

Rozhovor v maďarštině: http://dasmodell.postr.hu/a-kave-nem-koffeinbeviteli-forras

A co nového jste minulý rok objevili vy?:)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
3 Responses
 1. Martin Grill napsal:

  Mezi příjemná překvapení loňského roku patří Slovenská pražírna Green Plantation, jakož i postupné nalézání se Brněnských Gill´s Coffee…

  • Jani napsal:

   Skvěle :), s kávou od bratrů Slováků nemám doteď bohužel žádné zkušenosti, snad to letos napravím.

 2. Klára Studená napsal:

  Zajímavé tipy, většinu z těchto pražíren vůbec neznám. Ale teď jsme si přivezli pěknou nálož z dovolené z Berlína <3

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>