21 Říj 2011 Jak jsem (si) našla Roberta Fulghuma
 |  Category: Z mé knihovničky

Robert Fulghum. Kdo?

Možná by se mohlo zdát, že jsem přečetla vše, co se byť jen trochu podobá knize. I když je čtení jedna z mých nejoblíbenějších činností, a zdaleka jsem s nimi neskončila po prolistování prvního leporela ve školce, či čítanky na základní škole, nakonec mě překvapí, jak málo jsem knih a autorů znalá. Jak bych si jinak mohla vysvětlit, že jsem do minulého týdne nevěděla, kdo je Robert Fulghum.

První dík patří mé sestře, že tehdy v Brně zavýskala u plakátu, který zval na autogramiádu tohoto světoznámého spisovatele (byť se sám za něj tak úplně nepovažuje). A já se jí vyptala, copak to je za fousatého pána, a trochu jsem se zastyděla nad mojí neznalostí. Sestra naštěstí nezačala nevěřícně kroutit hlavou, a neprotočila panenky, jak to starší sourozenci dělávají, když se ten mladší blbě zeptá, ale stručně mi o něm povyprávěla. Můžete mě považovat za ignoranta, ale naprosto to mnou prošumělo.

Druhý dík patří kamarádce Monče, které jsem se mimo řeč zmínila o nadšení mé sestry, aniž bych tušila, že přede mnou sedí další fanda pana Fulghuma. Rovnou mi šoupla do ruky dvě útlé knížky s tím, že třetí mi zatím nepůjčí, protože si v úterý půjde hrdě vystát frontu do knihkupectví, aby se jí její oblíbený autor zvěčnil na obálku. A tak to začalo, vážení! Objevila jsem Roberta Fulghuma.

Ano. Ano. Ano! Trefa do černého.

Už hořela, když jsem si do ní lehal a Opravdová láska obsahují krátké příběhy, úvahy a hlavně laskavý humor, který nadmíru cením. Nebudu nijak zastírat, že jsem se v tramvaji při čtení několikrát hlasitě zasmála a nespočetněkrát mi vykouzlily úsměv na rtech.

Opravdová láska, jak už Fulghum napovídá v předmluvě slovy: „Pověz mi milostný příběh. Nic, co jsi třeba někde slyšel, nebo četl. Tvůj vlastní, prožitý.“, je dílem, na kterém se podíleli lidé ze všech koutů světa. Na konci předmluvy je mimo jiné napsané doporučení „Nečtěte tuto knihu na jeden zátah“, i když k tomu krátké povídky, které napsal sám život, svádí. A já nemůžu jinak než souhlasit. Každá je určitým způsobem neuvěřitelně kouzelná, až by mě mrzelo, kdybych další den už neměla co číst a žádný další příběh mě nečekal.

Pokud vás přepadají chmury z uplakaného studeného podzimu, všechno se na vás mračí, nebo nemáte jen dobrý den, mám pro vás lék :). A jmenuje se Robert Fulghum.

Knížky do kapsy, na cesty, do školy, které se vejdou úplně všude. Za mě palec nahoru, ve všech směrech!

Už po pár přečtených stránkách jsem si řekla: Tak… knížka od pana Fulghuma nesmí v mé knihovničce chybět! Uběhlo sotva pár dní, a skutečně tam je. I s podpisem :).

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>