12 Led 2012 Hawelka (Vídeň)

Hawelka je dalším vyhlášeným podnikem nacházejícím se v samotném centru Vídně. Svým vnějším vzhledem nijak nevyniká, takže se vám můžu přiznat, že jsme ho prvně přešly bez povšimnutí.

Kavárna funguje od třicátých let minulého století, a byla do nedávna vedena manželským párem Josefinou a Leopoldem Hawelkovými. Bohužel, jen co jsem dorazila do Čech, dozvěděla jsem se smutnou zprávu, že pan Hawelka zemřel, zato v požehnaném věku sta let! Dnes se starají o tento vídeňský klenot jejich potomci, kteří, jak se nechali slyšet, chtějí zachovat celkový ráz kavárny tak, jak je.

Zdroj

Za několik desetiletí svého působení si podnik vydobyl mezi kavárenskou konkurencí neochvějně pevné místo, a je velice vyhledávaným cílem nejen místních, ale také turistů. Jeho zlatá éra byla započata v druhé polovině padesátých let, kdy se tu setkávali místní intelektuálové a umělci. Dokonce se proslýchá, že některé obrazy, které zdobí stěny kavárny, věnovali umělci panu Hawelkovi, protože neměli jak zaplatit útratu.

Hawelka je prostě pojem. Takže vás snad ani nepřekvapí, že si po příchodu budete muset na nějaké to místečko u stolu počkat:).

Vnitřní interiér je takový, jaký býval v době jeho zrodu. Židle tonetky a stoly s mramorovou deskou slouží této kavárně úctyhodných sto let. Žádné inovace ani nejnovější trendy. Tady stále panuje duch poválečné doby. K úplnému doladění atmosféry chybí snad už jen stoupající mlhavá oblaka ze zapálených cigaret:).

Menu je vypsané na tabuli, a pokud patříte mezi lidi nerozhodné, tady vám to velmi ulehčí:). Výběr je jednoduchý, střídmý, tak akorát. Je takovým protipólem tradičních kaváren s napěchovanými vitrínami, kdy pomalu člověku z všemožných zákusků až přechází zrak, a ne a ne si vybrat.

Co mě hodně zaujalo (a nejen tu), že i když panuje v žádané vídeňské kavárně frmol a všudypřítomný hluk, po dosednutí a prvním doušku kávy na to člověk úplně zapomene. Byla jsem tím fascinovaná o to víc snad právě proto, že mám ráda v kavárně pohodu a klid. Doteď přemýšlím nad tím, jak to ti Vídeňští dělají?:))

Z této návštěvy mi v paměti uvízl také moment, kdy postarší číšník v kvádru převzal objednávku od přeplněného stolu, aniž by si cokoliv zapsal, otočil se k dalšímu, kde sedělo bezmála 6 lidí, rozhovořil se s nimi, pronesl několik vtípků, až to kolem celého stolu zaburácelo smíchy, a až po pár minutách odcházel s objednávkou i od nich. Se sestrou jsme musely s úsměvem podotknout, že nám by stačilo na zapomenutí první objednávky jen otočení se k druhému stolu :D. Pan číšník byl od palců u nohou až po vlasy na hlavě neskutečnej sympaťák, a jeho elegance, ležérnost, profesionalita a nenucený přístup mě přímo chytly u srdce, a tím se v momentě stal nezapomenutelným:).

Mé další postřehy:

  • Panejo, tak zrovna tady jsem pila snad tu nejsilnější kávu! A že jsem na silné kávy zvyklá! Tahle měla vskutku říz:).

  • Na Naschmarktu si můžete zakoupit kávu Leopold Hawelka, a stejně tak i skvostné šálky (do kterých jsem se zamilovala, leč prázdná peněženka naší lásce nepřála)

  • Tohle je přesně to místo, kam bych se šla usadit s oblíbenou knížkou. A to snad mluví za vše:). Ano, i mě si tato věhlasná kavárna získala. A stačilo jí k tomu sotva pár minut,…
Café Hawelka
Dorotheergasse 6, Vídeň
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>