19 Čvc 2015 Dortíky plněné lemon curd s borůvkovým crème fraîche

Kombinace borůvek a citrónu v dezertech patří k mým nejoblíbenějším. Osvěžující, mírně sladko-kyselá bomba na jazyku :). No, a jelikož se mi jeden večer začalo už zajídat to dlouhé sezení u diplomové práce, vrhla jsem se na pečení. Musím říct, že se těším, až budu mít zase více volného času a budu se moct v kuchyni pěkně vyřádit, protože být svátečním pekařem/cukrářem se u mě rovná pořádnému neštěstí. I když mě včera čekala řada peripetií, nějak jsem to zdárně zkoulela a musím se i skromně trochu pochválit :).

Tak jdeme na to?

Dortik

Na 8 dortíků budete potřebovat:

Těsto:

 • 125 g polohrubé mouky
 • 3 lžičky prášku do pečiva
 • dřeň z poloviny vanilkového lusku
 • 90 g třtinového cukru
 • 1 vejce velikosti L
 • 110 g bílého jogurtu
 • 63 g másla
 • nastrouhaná kúra z citrónu
 • šťáva z poloviny citrónu

Lemon curd:

 • šťáva z 1 velkého citrónu
 • 30 g másla
 • 15-20 g moučkového cukru (můžete potřebovat více, záleží podle chuti, ale lepší dosladit, než mít přeslazené :)
 • 1 vejce velikosti L

Borůvkový krém:

 • 70 g borůvek
 • 250 g crème fraîche (čím více tučné, tím lepší – pro dezert samozřejmě, rozhodně ne pro naši postavu :D)
 • cukr moučka (individuálně/není potřeba)

1. Jako první začnu s borůvkovým krémem, aby se stihl pořádně vychladit. Borůvky opláchnu, přecedím a nechám trochu oschnout, abych je zbavila přebytečné vody, a následně rozmačkám v míse. Poté přidám crème fraîche a vše spojím metličkou. Počítejte určitě s tekutější konzistencí, která se rozhodně neuplatní v cukrářském zdobicím sáčku, ale velice dobře se nanáší lžičkou a neroztéká se do stran. Pokud byste měli krém tekutý příliš pro vodnatost borůvek, může podat pomocnou ruku želatinový ztužovač. Slazení krému je velice individuální, proto tuto položku nechám na vás. Nejsem milovníkem příliš sladkých dezertů a cukry se celkově snažím omezit.

Hotový krém dám poté vychladit klidně na dvě tři hodinky do lednice.

2. Těsto: Troubu předehřeji na 200 stupňů a připravím si 8 silikonových košíčků na muffiny. Do jedné mísy navážím mouku, přidám kypřicí prášek, dřeň z vanilky a citrónovou kúru. V druhé míse řádně ušlehám máslo s třtinovým cukrem do pěny, poté po lžicích budu zašlehávat jogurt a nakonec přidám vejce i šťávu z citrónu. Vše spojím do jednolité hmoty a smíchám v těsto spolu se sypkými ingrediencemi. Naplním košíčky do třech čtvrtin a dám péct na 25 minut při 180 stupních. Po upečením vše vyklopím z formiček a nechám vychladnout.

3. Až bude upečené těsto vychladlé, můžeme se vrhnout na lemon curd. Do nerezové mísy dám šťávu z citrónu, máslo a cukr. Všechny ingredience pomalu zahřívám ve vodní lázni, aby se cukr a máslo v citrónové šťávě pěkně rozpustily. Vše pořádně promíchám metličkou. Směs ochutnám, zda ji není potřeba trochu přisladit. V hrníčku rozklepnu vejce a rozkvedlám ho vidličkou. Sundám mísu z vodní lázně, nechám minutku dvě vychladnout a opatrně metličkou zašlehám vejce z hrníčku. Po chvilce vrátím směs do vodní lázně, kde na mírném ohni a při stálém míchání budu krém kontrolovat, dokud nezhoustne na konzistenci poctivého řeckému jogurtu :). Poté mísu odložím a nechám citrónový krém chladnout.

4. Do každého dortíku vytvořím lžičkou otvor a naplním jej po okraj ještě vlažným citrónovým krémem. Zhruba po hodině, nebo klidně až další den, pokud pečete v pozdní večer jako já, můžeme dortíky dozdobit borůvkovým krémem a pár borůvkami. A šup s tím do lednice, nebo rovnou do pusy!

5. Pokud je vám líto zbytků z korpusu a borůvkového krému, můžete je jako já spotřebovat do skleničkového sladkého poháru. Vydlabané zbytky korpusu nadrobím a lžičkou stlačím na dno skleničky a pak jen vrstvím s borůvkovým krémem, popř. lemon curd. :)

Dortik2

Dobrou chuť!

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>