09 Led 2012 Café Demel (Vídeň)
 |  Category: Káva a vše kolem ní  | Tags: , ,

Sestra Café Demel toužila navštívit hlavně pro jeho dlouholetou tradici, která sahá až do 18. století. Byla to prakticky první kavárna, kam neomylně vedly naše kroky hned po příjezdu do povánoční Vídně. Tuto cukrárenskou „říši divů“ naleznete nedaleko Josephs platzu ve známé ulici Kohlmarkt, která je přímo napěchovaná luxusními obchody, jako je Chanel, Luis Vuitton, či Tiffany&Co …

Tato kavárna je vyhledávána přímo stovkami turistů i místních. Už jen dostat se přes staré prosklené dveře do jejích útrob vyžaduje trochu trpělivosti, neb se mnoho lidí snaží dostat ven, a dalších několik nadšených budoucích zákazníků naopak dovnitř. Ale i tahle „tlačenka“  prostě k celkové atmosféře Demelu jaksi patří:).

Jen co vstoupíte, nalevo spatříte velkou prosklenou vitrínu s mnoha zákusky a dezerty rozličných chutí, barev a tvarů, a dá hodně sil odpoutat od ní oči.

Po pravé straně je místnost s různými laskominami, čokoládou, a hlavně typickým Sacher dortem ve skvostných dřevěných krabičkách. Vše, co tu spatříte, vzniká v místní výrobně, a samozřejmě to není jen na koukání – sladkostí a milých dárečků pro blízké tu můžete nakoupit, co hrdlo ráčí ;). Jelikož jsme dorazily těsně po Vánocích, na stolcích byly ještě ve velkém například štoly, cukroví, a další dobroty spojené s vánočními svátky.

Pokud si chcete posedět u šálku s kávou, vaše kroky budou mířit rovně. Člověk se nemusí ani nijak zvláště rozhlížet, aby mu došlo, že spodní část je beze zbytku obsazená. Nezbývá než se vydat po schodech nahoru do dalšího patra.

Většinou vám to chvíli potrvá, protože není možné se nezastavit u prosklené výrobny místních dortů. Díváte se cukrářům přímo pod ruce na to, jak vzniká vše, co zde můžete ochutnat. A všudypřítomná sladká vůně je až omamná:).

V prvním patře si opět člověk potvrdí, že si tu jen tak nesedne. My si počkaly zhruba 10 minut, a to jsme měly ještě štěstí. Já už bych se bývala otočila, ale sestra si stála za tím, že tu třeba vystojí důlek, jen aby ochutnala zdejší dezert. Jsem ráda, že je vytrvalejší než její horkokrevná mladší sestra, protože ten podnik má své osobité kouzlo.

Krásný dobový interiér, obrovské křišťálové lustry, a když konečně usednete a podíváte se, že dalších 15 lidí trpělivě čeká na volná místa, strhne vás to.

Sestra si objednala Sacher dort, já si vyhlídla oku lahodící zákusek s názvem Lemontorte. Ten prvně jmenovaný mě překvapil hlavně tím, že meruňková marmeláda nebyla uprostřed dezertu, ale rozetřená po jeho obvodu, přesně pod bohatou vrstvou čokoládové polevy.

Musím říct, a nejen v případě této kavárny, že ve Vídni mi každý zákusek chutnal jaksi atypicky, nepoznávala jsem v nich téměř nic identického z chuťového spektra těch našich – českých. A to mě bavilo:). Proto by byla veliká škoda, kdybyste při návštěvě vyhledávali pouze tisíckrát omílaný Sacher! Vídeňští mají bez pochyby mnoho jiných skvostů co se dezertů týče.

Po necelé hodince, filtrové kávě, melange a dvou výborných zákuscích, jsme se probojovávaly opět ven do rušných vídeňských ulic. A taky moc dobře věděly, že právě odtud přivezeme mamince Sacher dort v krásné dřevěné krabičce.

Věděli jste, že…?

  • právě cukráři Sacher a Demel se přeli o to, komu náleží vídeňský poklad v podobě známého a proslulého Sacher dortu (a hlavně, jaký že je ten správný a jedinečný původní recept)?

Pokud se chcete pyšnit, že jste ochutnali ten pravý, nepovedou vaše kroku do kavárny Demel, ale do Hotelu Sacher, který tento mnohaletý spor vyhrál. Receptura je tajná a střeží ji jako oko v hlavě.

Demel

Kohlmarkt 14, Vídeň

www.demel.at

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>